آدرس آموزشگاه: ایران، آذربایجان شرقی،شهرستان مراغه،شیخ تاج،مجتمع دکترحسابی،طبقه سوم واحد2
شماره تماس: 37243734-041  واتس آپ: 09143209185

ترکیه جزو کشورهایی است که ایرانیان برای ورود به آن نیازی به داشتن ویزا ندارند، فرصت­های آموزش عالی، تنوع دانشگاهی و برنامه­ای، زندگی چند فرهنگی، زیبایی­های طبیعی، میراث تاریخی و فرهنگی، دانشجو پسند بودن، مردم مهمان­ نواز ترکیه، پردیس­ های فناوری مدرن، شرایط زندگی آسان و همچنین فرصت­های یادگیری زبان ترکی، ترکیه را به مقصدی عالی برای ادامه تحصیل تبدیل کرده است. همچنین باید گفت اکثر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور دارای رتبه عالی بوده و دارای اعتبار بین المللی میباشند.

تقویم آموزشی دانشگاه های ترکیه

تقویم آموزشی و زمانبندی تحصیل در ترکیه شباهت بسیار زیادی با ایران دارد. دانشگاه های ترکیه همانند دانشگاه های کشور ایران در دو ترم اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. ترم پاییز که از اواسط سپتامبر (اواخر شهریور ماه) شروع شده و در ترم ژانویه (اواخر بهمن ماه) آغاز شده و تا تیر ماه ادامه دارد. دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ترکیه، در هر هفته پنج روز و در فواصل روزهای دوشنبه تا جمعه اقدام به برگزاری کلاس ها میکنند. روزهای شنبه و یکشنبه روزهای تعطیل هفته به حساب می آیند. معمولا بین دو ترم تحصیلی که در فصل زمستان میباشد، تعطیلی دو هفته ای وجود دارد.

هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه

امروزه نرخ ارزهای خارجی در کشور ایران بسیار بالا میباشد. همین عامل سبب شده است بسیاری از خانواده ها از تحصیل در خارج از کشور فرزندان خود صرف نظر کنند. اما خبر خوب این است که هزینه های تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورها کمتر میباشد.مورد دیگری که باید ذکر کرد این است که هزینه های خوابگاه در ترکیه بسیار مقرون به صرفه میباشد. اکثر خوابگاه های دانشگاه های ترکیه، یک وعده غذای رایگان به دانشجو میدهند که این خود در کنترل مخارج ماهیانه دانشحو بسیار موثر میباشد. در جدول زیر مقایسه ای بین هزینه های زندگی در ترکیه با سایر کشورها انجام شده است که می تواند برای شما مفید باشد.

نام کشور متوسط هزینه زندگی (بر حسب دلار)
مجارستان $۹۰۰
فرانسه $۸۲۰
آلمان $۸۲۰
فیلیپین $۸۰۰
مالزی $۷۵۰
چک و اسلواکی $۷۰۰
لهستان $۷۰۰
ایتالیا $۷۰۰
چین $۵۵۰
روسیه $۵۰۰
ارمنستان $۵۰۰
ترکیه $۴۵۰
گرجستان $۴۰۰

معمولا در بین رشته های دانشگاهی، رشته های پزشکی و پیراپزشکی، نسبت به سایر رشته ها پرطرفدارتر میباشند. خوشبختانه هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها مناسب تر میباشد. در ادامه و در جدولی مجزا، هزینه های تحصیل در رشته های دندانپزشکی و پزشکی در ترکیه با سایر کشورها مقایسه شده است.

نام کشور شهریه سالانه رشته پزشکی (بر حسب دلار)
مجارستان $۱۶۵۰۰
فرانسه $۲۵۰۰
آلمان رایگان
فیلیپین $۲۵۰۰
مالزی $۱۰۰۰۰
چک و اسلواکی $۱۲۰۰۰
لهستان $۱۲۰۰۰
ایتالیا رایگان
چین $۸۰۰۰
روسیه $۸۵۰۰
ارمنستان $۴۰۰۰
ترکیه $۳۰۰
گرجستان $۴۰۰۰

زبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه

زبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه بطور معمول ترکی است ولی گاها برخی از دانشگاه های بین المللی رشته های خود را به زبان های انگلیسی و یا حتی فرانسوی و آلمانی نیز ارائه میدهند. متقاضیان باید کارایی خود را در زبان دوره دانشگاه ها که معمولاً به زبان ترکی است (همچنین به انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی) اثبات کنند. به دانشجویانی که در دانشگاه پذیرفته شده اند اما نمی توانند مدرک معتبری برای زبان ارائه دهند ، یک سال دوره زبان ارائه می شود.

شرایط بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه

گروه های واجد شرایط

شهروندان تمام کشورها
فارغ التحصیلان یا متقاضیانی که میتوانند تا پایان سال جاری میلادی فارغ التحصیل شوند.
محققان و افراد آکادمیک و دانشگاهی

گروه های غیر واجد شرایط

شهروندان ترکیه و کسانی که تابعیت ترکیه را از دست داده اند
دانشجویانی که قبلاً در دانشگاههای ترکیه در مقطع تحصیلی مورد نظر خود ثبت نام کرده اند.

شرط معدل

یکی از شروط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، داشتن معدل مناسب میباشد. معدل شما باید طبق شروط زیر باشد.

برای متقاضیان بورسیه کارشناسی حداقل معدل ۱۴ باشد
برای متقاضیان بورسیه کارشناسی ارشد و دکترا حداقل معدل ۱۵ باشد.
برای متقاضیان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی حداقل معدل ۱۸ باشد.

شرط سنی

از دیگر شروط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، داشتن سن مناسب میباشد. سن متقاضی دریافت بورسیه هر مقطع باید طبق جدول زیر باشد.

برای متقاضیان بورسیه کارشناسی حداقل سن  ۲۱ باشد
برای متقاضیان بورسیه کارشناسی ارشد حداقل سن ۳۰ باشد.
برای متقاضیان بورسیه دکترا حداقل معدل ۳۵ باشد.

در زمینه بورس های تحصیلی ترکیه ، به دانشجویان تمام وقت در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا ماهیانه پول جیب ، شهریه ، بلیط پرواز یک بار سفر رفت و برگشت ، بیمه درمانی ، خوابگاه و تحصیلات یک ساله ترکیه ارائه می شود. بورس های تحصیلی ترکیه همچنین فرصت های بورس تحصیلی جزئی و کوتاه مدت دارند.

اخذ مجوز اقامت در ترکیه برای دانشجویان

تمام افراد اعم از ایرانی و غیر ایرانی که قصد اقامت بلند مدت (بیشتر از ۹۰ روز) در ترکیه را دارند بایستی برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنند .پروسه اخذ مجوز اقامت، مهمترین قدمی است که بعد از ثبت نام در دانشگاه بایستی انجام شود.
پس از پر کردن فرم درخواست در سایت اداره مهاجرت ترکیه ، شما باید در روز و ساعت انتصاب به اداره مدیریت مهاجرت استان یا تحویل مدارک از دفتر دانشجویان بین المللی دانشگاه خود بروید.
اگر کارت اقامت شما منقضی نشود ، می تواند هنگام ورود یا خروج از ترکیه مورد استفاده قرار گیرد و بنابراین نیازی به دریافت ویزای جدید ندارید. مهم است که شما قبل از انقضای مدت اعتبار ، اجازه اقامت خود را تمدید کنید. شما به عنوان دانشجو از هزینه درخواست اقامت معاف هستید ، فقط لازم است هزینه کارت اقامت را پرداخت کنید.

بیمه دانشجویی برای متقاضیان تحصیل در ترکیه

تمام افرادی که تحت عنوان دانشجوی بین المللی به کشور ترکیه می آیند. بایستی در طول مدت اقامت خود، بیمه درمانی داشته باشند. بیمه درمانی در حالت کلی دو نوع است که دانشجو می تواند به اختیار خود یکی از آنها را انتخاب کند.
بیمه های درمانی خصوصی که با دانشجو مراجعه به آژانس های بیمه درمانی خصوصی که در سر تا سر ترکیه وجود دارند، می تواند از آنها بهره مند شود. باید توجه داشته باشید که پوشش بیمه های خصوصی محدود است و فقط در بیمارستان هایی که شرکت بیمه با آنها قرارداد دارد معتبر است.
نوع دوم بیمه های درمانی ترکیه که دانشجویان می توانند از آنها بهره مند شوند. بیمه سلامت عمومی یا همان GSS است. این بیمه توسط سازمان تامین اجتماعی ترکیه صادر می شود. افرادی که از بیمه سلامت عمومی استفاده میکنند، می توانند از مزایای درمان در تمام بیمارستان های دولتی به صورت رایگان بهره مند شوند.
مهمترین نکته در مورد بیمه سلامت عمومی ترکیه این است که بایستی، ظرف سه ماه پس از ثبت نام در دانشگاه برای دریافت آن اقدام کنید.

مراکز درمانی برای دانشجویان در ترکیه

تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش ترکیه مراکز درمانی خود را دارند. در این مراکز که عموماً با نام MEDİKO شناخته می شوند ، همه دانشجویان می توانند به راحتی چک های اساسی بهداشتی و معاینات پزشکی را انجام دهند. برای اطلاعات دقیق در مورد مرکز بهداشت دانشگاه خود می توانید با ادارات مربوطه دانشگاه تماس بگیرید.

کار حین تحصیل در ترکیه

تنها دانشجویان بین المللی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند ، می توانند به عنوان محقق در مشاغل مربوط به رشته خود به منظور تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود کار کنند . البته همانطوری که در بخش بورسیه های تحصیلی ترکیه اشاره شد، برخی از دانشگاه ها برای دانشجویان خود در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه کامل ارائه میدهند. دانشجویان مقطع کارشناسی، با توجه به اینکه ساعات درسی آنها زیاد است، تنها میتوانند شغلی بصورت پاره وقت داشته باشند.

دانشجویان بین المللی می توانند پس از فارغ التحصیلی در ترکیه کار کنند. مخصوصاً از آنجا که آنها از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شده اند که این باعث افزایش شانس آنها برای کار پس از فارغ التحصیلی می شود. اما یادگیری زبان ترکی برای آنها یک امتیاز مثبت محسوب می شود و شانس آنها را در یافتن شغل مورد نظرشان افزایش می دهد

Top