آدرس آموزشگاه: ایران، آذربایجان شرقی،شهرستان مراغه،شیخ تاج،مجتمع دکترحسابی،طبقه سوم واحد2
شماره تماس: 37243734-041  واتس آپ: 09143209185

ankara-university

ankara-university

معرفی دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا ترکیه اولین دانشگاه تاسیس شده در دوره جمهوریت است که با گردهم آوردن دانشکده ها و گروه های مختلف در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد. اکنون چه از نظر تعداد دانشجو، اعضا و پرسنل آموزشی و چه از نظر سطح و اصول آموزشی جزو پیشروترین دانشگاه های ترکیه می باشد.

رشته های متنوع و بسیار پرطرفداری در دانشگاه آنکارا ترکیه ارائه می شود. از جمله آنها می توان به علوم اجتماعی، حقوق، پزشکی، علوم کاربردی و … اشاره کرد. در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانید به تحصیل در این دانشگاه بپردازید. محل قرارگیری دانشگاه که در پایتخت کشور است، بر جذابیت و محبوبیت آن افزوده است. بیشتر از ۷۰۰۰۰ دانشجو در دانشکده های دانشگاه آنکارا حضور دارند و این دانشگاه هر ساله ظرفیت خود برای دانشجویان بین الملل را اعلام می کند. دانشگاه آنکارا در سال ۲۰۱۴ به عضویت پیمان اراسموس درآمده است و طبق این پیمان با دانشگاههای مطرح دنیا تبادل دانشجو انجام می دهد. ۱۶ دوره ی کارشناسی و ۱۸ دوره مقاطع بالاتر در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود.

رتبه دانشگاه آنکارا در جهان

دانشگاه آنکارا به عنوان یک دانشگاه دولتی معتبر که در لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداست ۲۰۲۰ قرار دارد، هر ساله حدود ۷۰۰۰۰ دانشجو را در ۱۷ دانشکده خود ثبت نام می کند. اخیرا این دانشگاه در میان ۴۵۰ دانشگاه برتر دنیا برای پزشکی و در سیستم رتبه دهی جهانی QS در رتبه +۷۰۱ قرار گرفته است. دانشگاه Ankara در داخل کشور رتبه سوم در رشته پزشکی و پیراپزشکی می باشد. رتبه های دانشگاه در سیستم های مختلف و رشته های مختلف در ادامه آورده شده است:

رتبه جهانی دانشگاه: ۶۲۵
رتبه ملی دانشگاه: ۵
رتبه استخدام فارغ التحصیلان: ۷۷۵
رتبه خروجی تحقیقاتی: ۴۵۵
رتبه ارجاع دهی: ۵۴۱
نمره کلی دانشگاه آنکارا ترکیه: ۷۲٫۵
رتبه QS World University Ranking: 801-1000
رتبه QS WUR By Subject Ranking: 251-300
رنکینگ دانشگاه EECA: 66
رتبه زبان های جدید: ۲۵۱-۳۰۰
رتبه پزشکی: ۴۰۱-۴۵۰
رتبه فیزیک و نجوم: ۴۰۱-۴۵۰
رتبه کشاورزی: ۳۰۱-۳۵۰
رتبه آموزش و تربیت: ۲۵۱-۳۰۰

شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه می باشد. این شهر دومین شهر بزرگ و قدیمی کشور ترکیه است که در شمال غرب این کشور قرار دارد. بسیاری از دانشجویان ایرانی و خارجی، آنکارا مقصدی برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده اند اما چرا؟

چیزی که توجه بسیاری از دانشجویان و یا گردشگران این شهر را به خود جلب می کند هزینه های پایین زندگی نسبت به شهر استانبول و امکانات مدرن اروپایی می باشد. همچنین بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه با رتبه های عالی جهانی در این شهر تاسیس شده اند که عبارتند از دانشگاه آنکارا، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه قاضی، دانشگاه آتیلیم و… که اکثر این دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشند.

دانشکده ها

دانشگاه آنکارا در حال حاضر ۱۴ دانشکده، ۳ مدرسه فنی حرفه­ ای، ۷ مدرسه، ۱۲ موسسه و یک دانشکده هنرهای زیبا دارد. بخش های مختلف دانشگاه آنکارا در یک منطقه متمرکز نشده اند، بلکه هر کدام از دانشکده های این دانشگاه در مناطق مختلف مانند تاندوغان، ابن سینا، جِبِجی، دیش کاپی بی پازاری و همچنین درشهر های کاستانامو و چانکری در حال فعالیت هستند.

دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده علوم تربیتی
دانشکده علوم
دانشکده هنرهای زیبا
دانشکده پرستاری
دانشکده حقوق
دانشکده الهیات
دانشکده ارتباطات
دانشکده مهندسی
دامشکده علوم بهداشتی
دانشکده علوم سیاسی
دانشکده علوم ورزشی
دانشکده دامپزشکی
دانشکده علوم کاربردی
دانشکده پزشکی
دانشکده کشاورزی
دانشکده آموزش از راه دور
دانشکده تاریخ، جغرافیا و زبان

موسسه ها:

دانشکده های دانشگاه آنکارا
موسسه علوم پزشکی قانونی
موسسه بیوتکنولوژی
موسسه علوم تربیتی
موسسه علوم
موسسه ایمنی غذا
موسسه تحقیقات سرطان
موسسه علوم بهداشتی
موسسه مدیریت آب
موسسه علوم هسته ای
موسسه سلول های بنیادی
موسسه تاریخ انقلاب ترکیه

مدارس حرفه ای

دانشکده زبان های خارجی
دانشکده حرفه ای خدمات بهداشتی
دانشکده حرفه ای خدمات بهداشتی kizilcahamam
دانشکده حرفه ای kalecik
دانشکده حرفه ای گاما
دانشکده حرفه ای elmadag
دانشکده حرفه ای beypazari
هنرستان دولتی و

برخی از رشته های ارائه شده:

رشته پزشکی ( ترکی/انگلیسی)
رشته دندانپزشکی (ترکی/انگلیسی)
رشته داروسازی
رشته حقوق (ترکی/انگلیسی)
رشته های پیراپزشکی( مانند فیزیوتراپی، تغدیه، پروتز دندان و…)
رشته ریاضی(ترکی/انگلیسی)
رشته های مهندسی ( انگلیسی)
رشته پرستاری
رشته مامایی
رشته اقتصاد
رشته طراحی و مد
رشته آشپزی
رشته جواهرات و طراحی جواهرات
رشته زبان و ادبیات ترکی
رشته زبان و ادبیات روسی
رشته روانشناسی
رشته رادیو، تلوزیون و سینما و…

موفقیت های دانشگاه آنکارا:

دانشگاه آنکارا جزء موفق ترین دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. این دانشگاه برای کسب موفقیت های مختلف تلاش های زیادی را انجام داد. همچنین از سال ۲۰۰۴٫م یکی از اعضای برنامه Erasmus شد. طبق این طرح دانشجویانی که در دانشگاه آنکارا درس خوانده اند به مدت یکسال می توانند به عنوان مهمان در یکی از دانشگاه های کشور های اروپایی درس بخوانند و به ترکیه بازگردند. علاوه بر آن، دانشگاه انکارا در IAU ،EUA، UNICA عضو می باشد. .

 

برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه آنکارا

این دانشگاه ۴۰ برنامه‌ی تحصیلی فنی و حرفه‌ای، ۱۲۰ برنامه‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی، و ۱۱۰ برنامه‌ی تحصیلی را در مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. با توجه به کیفیت آموزشی دانشگاه آنکارا، دانشجویان بین‌المللی بسیاری علاقمند به تحصیل در این دانشگاه هستند. باید اشاره کرد که بیش از ۳۰۰۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

بورسیه‌های تحصیلی و امکانات اعطاء شده توسط دانشگاه آنکارا

آنکارا از سال ۲۰۰۴ عضویت از برنامه‌ی اراسموس Erasmus است و تبادلات بسیاری را با دانشگاههایی که عضو این برنامه هستند انجام می‌دهد. همچنین، این دانشگاه عضو برنامه های IAU, EUA و UNICA است.

این دانشگاه کمک هزینه‌های تحصیلی متنوعی را در اختیار دانشجویان واجد شرایط خود قرار می‌دهد. دانشگاه آنکارا به ۵۰۰ نفر از دانشجویانی که موفق به ورود به این دانشگاه شده‌اند، کمک هزینه‌ی تحصیلی اعطاء می‌کند. همچنین برخی از دانشکده‌های این دانشگاه نیز کمک هزینه‌های تحصیلی متفاوتی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. برای مثال دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، و حقوق با تصویب کمیسیون کمک رسانی هیات علمی، به برخی از دانشجویان واجد شرایط کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه می‌کند. علاوه بر این، به منظور حمایت از استعدادهای درخشان، ممکن است برخی از دانشکده‌ها طبق موافقت کمیسیون کمک هزینه‌ها و پاداش‌هایی را برای دانشجویان ممتاز در نظر بگیرند.

کتابخانه دانشگاه

این دانشگاه دارای یک کتابخانه‌ی بزرگ و مجهز است و دانشجویان می‌توانند با عضویت در کتابخانه‌ی دانشگاه به راحتی به کتاب‌ها و منابع بسیاری دسترسی داشته باشند. باید عنوان کرد که کتابخانه‌ی این دانشگاه دارای ۱۵ هزار اثر خطی و یک میلیون جلد کتاب است. سالن‌های مطالعه نیز محیط‌های آرام و و مناسبی را برای مطالعه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. همچنین دانشکده‌ها و مدارس عالی دارای مرکز انفورماتیک هستند و دانشجویان می‌توانند از کامپیوترها و شبکه‌ی اینترنتی دانشگاه برای تبادل اطلاعات و انجام تحقیقات و پژوهش‌های خود استفاده کنند.

خوابگاه‌ دانشگاه

دانشگاه آنکارا خوابگاه‌های دانشجویی را برای اقامت دانشجویان آنها در اختیار آنها قرار می‌دهد و دانشجویان می‌توانند از خدمات خوابگاهی با قیمت دانشجویی بهره‌مند شوند. همچنین دانشکده‌های این دانشگاه دارای سلف غذاخوری دانشجویی هستند. دانشجویان می‌توانند غذای خود را با قیمت پایین و دانشجویی از سلف دانشگاه تهیه کنند. کافه‌های دانشگاه نیز انواع نوشیدنی‌ها و غذای گرم را با قیمت مناسبی به دانشجویان ارائه می‌دهند.

امکانات دانشگاه

دانشگاه آنکارا دارای چندین مجتمع تفریحی و ورزشی است. این مجتمع‌ها شامل سالن‌های ورزشی، میدان فوتبال، زمین بسکتبال، والیبال و تنیس هستند. دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند در فعالیت‌های ورزشی و برنامه‌های مفرح مختلف شرکت کنند. دانشگاه دارای تیم‌های ورزشی فعال است و دانشجویان می‌توانند استعدادهای ورزشی خود را با عضویت در تیم‌های دانشگاه پرورش دهند. همچنین فعالیت‌های ورزشی و تفریحی دیگری مانند کوهنوردی، غارگردی، طبیعت گردی و … در این دانشگاه برگزار می‌شود.دانشجویان می‌توانند با تخفیف‌های دانشجویی بلیط‌های شرکت در فعالیت های فرهنگی و هنری مانند تئاتر، کنسرت، سینما، بازدید از موزه‌ها و نمایشگاه‌ها، و … را تهیه کنند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند برای صرفه جویی در هزینه‌ها،‌ غذای خود را از سایت دانشگاه با قیمت کمتری تهیه کنند. باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که سبک زندگی هر دانشجو می‌تواند نقش مهمی در میزان هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی در آنکارا را داشته باشد.

مراکز درمانی دانشگاه

مرکز بهداشت دانشگاه نیز در پردیس جبجی قرار دارد و دانشجویان می‌توانند خدمات بهداشتی و پزشکی را با مراجعه به این مرکز دریافت کنند. علاوه بر این، در هر مجتمع دانشگاهی یک دکتر وجود دارد. همچنین دانشجویان می‌توانند از خدمات مشاوره‌ی دانشگاه بهره‌مند شوند. مرکز مشاوره‌ی دانشجویی، خدمات مشاوره تحصیلی و فردی را به دانشجویان ارائه می‌دهد و آنها را پشتیبانی می‌کند.

 

آن دسته از دانشجویان بین المللی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه آنکارا هستند باید در آزمون دانشگاهی Yos شرکت کرده و رتبه‌ی قبولی در این آزمون را کسب نمایند. این آزمون برای سنجش و ارزیابی دانشجویان بین المللی برگزار می‌شود. همچنین دانشجویان می‌توانند با کسب نمره‌ی قبولی در سایر آزمون‌های معادل، مانند آزمون‌های SAT, ACT, BA ABITURE مدرک موفقیت خود در یکی از این آزمون‌ها را برای ورود به دانشگاه ارائه نمایید. دانشگاه آنکارا به منظور پشتیبانی دانشجویان استعداد درخشان، در برخی موارد اقدام به پذیرفتن داوطلبانی می‌کند که مقطع تحصیلی قبلی خود را با نمرات عالی به پایان رسانده باشند.

داوطلبانی که در آزمون SAT شرکت می‌کنند باید حداقل امتیاز ۱۱۰۰ را در کل آزمون و حداقل امتیاز ۶۵۰ تا در آزمون ریاضی کسب نمایند. متقاضیان شرکت کننده در آزمون ABITURE باید امتیاز بین ۱ تا ۴ را به دست بیاورند. برای ورود به دانشگاه آنکارا باید نمره‌ی قبولی در آزمون YOS را کسب کنید. دانشجویان بین المللی متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه آنکارا باید حداقل امتیاز ۵۰ در آزمون مهارت‌های یادگیری پایه YOS کسب کنند. حداقل امتیاز لازم در آزمون ACT نیز ۲۴ است. در صورت شرکت در آزمون باید به تاریخ انقضای مدرک اعطاء شده نیز دقت نمایید.

 

مدارک لازم جهت  درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه آنکارا

– مدرک مقطع تحصیلی قبلی (مدرک مقطع تحصیلی قبلی باید به صورت رسمی به زبان ترکی ترجمه شده باشد).

– ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی (ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی نیز باید به صورت رسمی به زبان ترکی ترجمه شده باشند).

– داوطلبان باید حداقل معدل ۲ از ۴ را در مقطع تحصیلی قبلی کسب کرده باشند.

– رزومه تحصیلی (رزومه تحصیلی شامل سوابق تحصیلی و همچنین موفقیت‌هایی که است در مسابقات علمی و آزمون‌های مختلف به دست آورده‌اید. هر چه رزومه‌ی تحصیلی شما غنی‌تر باشد، شانس قبولی شما در دانشگاه افزایش پیدا خواهد کرد).

– توصیه نامه (توصیه نامه از طرف اساتید ارسال می‌شود. به یاد داشته باشید که ممکن است برای ورود به برخی از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی به بیش از یک توصیه نامه نیاز داشته باشید).

– نمرات آزمون‌های زبان انگلیسی (داوطلبان باید نمرات مورد قبول دانشگاه در آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی مانند آزمون‌های IELTS, TOEFL یا GRE را کسب کرده باشند. داوطلبان باید به تاریخ اعتبار آزمون خود نیز دقت نمایند، چون همان‌طور که می‌دانید اعتبار اکثر آزمون‌های بین‌المللی انگلیسی ۲ سال می‌باشد).

– نتایج آزمون‌های مورد نیاز مانند آزمون‌های SAT, YOS و … باید به دانشگاه ارسال شوند.

– عکس صفحه‌ی گذرنامه (داوطلبان باید اطلاعات کارت شناسایی و عکس صفحات درخواست شده از گذرنامه را در وب سایت دانشگاه آپلود کنند).

– آن دسته از داوطلبانی که دو تابعیته هستند، باید مدارک مربوط به ملیت اول خود را ارائه کنند. داوطلبان باید کشور خود را به درستی انتخاب کنند. ده درصد سهمیه برای کشورها در ارزیابی اعمال می‌شود. در صورت انتخاب کشور نادرست، ثبت نام داوطلبان لغو می‌شود.

ممکن است دانشگاه بعد از ارزیابی مدارک و سوابق تحصیلی، داوطلبان را دعوت به مصاحبه‌ی حضوری کند. در این صورت داوطلبان باید درتاریخ موقر در مصاحبه حاضر شوند.

اخذ ویزای تحصیل در کشور ترکیه

داوطلبان پس از موفقیت به کسب اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر ، باید اقدامات لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی را نیز انجام دهند. برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است که نامه‌ی پذیرش دریافت شده از دانشگاه مورد نظر را به سفارت ارائه کنید. دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی باید به سفارتخانه یا کنسولگری کشور ترکیه در کشور خودشان مراجعه نمایند. در این مرحله ویزای ۳۰ روزه‌ی موقت برای دانشجویان صادر می‌شود و دانشجویان در مدت این مدت فرصت دارند وارد خاک ترکیه شده و اقدامات لازم جهت اخذ ویزای اقامت تحصیلی خود را انجام دهند. باید به این نکته‌ی مهم توجه کنید که برای دریافت ویزا بایستی به صورت اینترنتی از سفارت خانه کشور ترکیه وقت مصاحبه رزرو کنید. می‌توانید مدارک خود را به صورت آنلاین به سفارت ارسال کنید (ممکن است سفارت برخی از مدارک را به صورت اصل از داوطلبان تقاضا کند. در این صورت داوطلب باید نسبت به ارسال اصل مدارک درخواستی از طریق پست یا ارائه‌ی حضوری آنها اقدام نماید). سفارت پس از بررسی درخواست و مدارک شما زمان مصاحبه را تعیین می‌کند. لازم است داوطلبان در زمان تعیین شده به صورت حضوری در سفارت خانه حاضر شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه آنکارا

به طور کلی باید گفت که هزینه‌ی تحصیل در هر دانشگاهی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. هزینه‌ی تحصیل در رشته‌های مختلف ارائه شده در دانشگاه آنکارا نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. به عنوان مثال هزینه‌ی تحصیل رشته پزشکی در این دانشگاه معادل ۱۳.۵۰۰ لیر ترکیه در سال است. این مبلغ برای تحصیل در رشته دندانپزشکی حدود ۱۱.۵۰۰ لیر ترکیه، تحصیل در رشته داروسازی حدود ۱۰.۵۰۰ لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده حقوق حدود ۸۰۰۰ لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده مهندسی حدود ۷۰۰۰ لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده هنرهای زیبا حدود ۵۵۳۰ ترکیه، تحصیل در دانشگاه ارتباطات حدود ۵۲۵۰ لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده علوم و بهداشت حدود ۵۲۵۰ لیر ترکیه، و تحصیل در دانشگاه علوم تربیت بدنی حدود۵۲۵۰ لیر ترکیه در هر سال تحصیلی است.

به طور کلی می‌توان گفت دانشگاه آنکارا می‌تواند یک مقصد تحصیلی عالی برای دانشجویان ایرانی باشد. تحصیل ترکیه به دلیل داشتن مرز مشترک با ایران و شباهت‌های دینی و فرهنگی موقعیت‌های مناسبی را برای تحصیل و اشتغال برای دانشجویان ایرانی فراهم می‌کند. از آنجایی که دانشگاه آنکارا یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه است، تحصیل در این دانشگاه می‌تواند مسیر زندگی دانشجویان را به سوی موفقیت‌های بیشتر پیش ببرد

ارتباط با ما👇👇
@bhz_st9
Top