آدرس آموزشگاه: ایران، آذربایجان شرقی،شهرستان مراغه،شیخ تاج،مجتمع دکترحسابی،طبقه سوم واحد2
شماره تماس: 37243734-041  واتس آپ: 09143209185

yos-exam

yos-exam

آزمون YÖS چیست؟

آزمون YÖS ترکیه برای سنجش و ارزیابی آن دسته از داوطلبان خارجی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند برگزار می‌شود. همانطور که می‌دانید برای ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مراحل مختلفی وجود دارد. یکی از این مراحل برای دانشجویان بین‌المللی شرکت در آزمون YÖS و کسب نمره قبولی در این امتحان است. باید گفت که سالانه به طور میانگین ۵۰۰۰ دانشجوی خارجی با ملیت‌های مختلف در این آزمون شرکت می‌کنند. دانشگاه‌های ترکیه برای جذب دانشجویان جدید در مقاطع تحصیلی و رشته‌های مختلف، امتیاز کسب شده توسط داوطلب در آزمون YÖS را مد نظر قرار می‌دهند. بنابراین دانشجویان برای موفقیت در ورود به دانشگاه‌های ترکیه باید حداقل امتیاز تعیین شده توسط دانشگاه را در این آزمون کسب نمایند.

نحوه برگزاری آزمون YÖS ترکیه :

همانطور که گفته شد، پس از سال ۲۰۱۱ دانشگاه‌های کشور ترکیه اقدام به برگزاری آزمون YOS برای جذب دانشجویان خارجی شدند. دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون یوس ترکیه را دارند، باید به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظرشان مراجعه کرده و اطلاعات لازم در مورد اطلاعیه‌های مربوط به آزمون، مانند مراحل شرکت در آزمون، تاریخ و محل برگزاری آزمون و هزینه‌های مربوط به آزمون یوس را کسب کنند.

اعلام نتایج آزمون و مدت زمان اعتبار آن:

نتیجه‌ی آزمون توسط دانشگاه مورد نظرابلاغ شده وتا مدت ۲ سال اعتبار خواهد داشت. نمرات کسب شده در آزمون یوس ترکیه تنها نزد دانشگاهی که داوطلب در آن اقدام به شرکت در آزمون کرده است، دارای اعتبار خواهد بود. اما ممکن است در برخی موارد دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی دیگر نیز نتیجه‌ی آزمون شما را قبول کنند. باید اضافه کرد که تنها در برخی موارد امکان قبولی نمره‌ی کسب شده در آزمون YOS توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی دیگر وجود دارد. ممکن است برخی از دانشکده‌ها آزمون را در تاریخ‌های متفاوت برگزار کنند. اما نمره‌ی کسب شده توسط داوطلب نزد دپارتمان‌ها و دانشکده‌های متفاوت یک دانشگاه قابل قبول است.

examinations

examinations

سوالات آزمون YÖS ترکیه:

آزمون یوس از ۳ بخش ریاضی، هندسه و هوش تشکیل شده است. برخی از دانشگاه‌های ترکیه همچون دانشگاه اگه، سلیمان دمیرل، سلجوق، گیرسون و چند دانشگاه دیگر، از اطلاعات عمومی هم در سوالات آزمون yos استفاده می‌کنند. تعداد سوالات و مدت زمان مشخصی برای آزمون یوس وجود ندارد چرا که این آزمون توسط دانشگاه‌‌ها و موسسات مختلف برگزار می‌گردد. اما در حال کلی تعداد سوالات این آزمون ۸۰ تا ۱۰۰ بوده و ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه زمان برای پاشخگویی وجود دارد. قابل ذکر است که سوالا آزمون یوس عمومآً به انتخاب داوطلب به غیر از ترکی استانبولی به زبان انگلیسی یا زبان‌های دیگر نیز طرح می‌شود.

بخش ریاضی آزمون

سوالات بخش ریاضی آزمون یوس از شامل موارد مختلفی همچون اعداد (چهار عمل اصلی، مبناء، اعداد صحیح، اعداد اول، فاکتوریل، ب.م.م و ک.م.م)، اعداد گویا و اعشاری، توان و رادیکال، اتحاد و تجزیه عبارات، نسبت و تناسب، معادلات و نامعادلات درجه یک، قدر مطلق، منطق، مجموعه ها، رابطه، تابع، عملگرها و هم نهشتی اعداد، اصول شمارش، بسط دو جمله ای، احتمال، چند جمله ای ها، تابع درجه دو و سهمی، معادلات و نامعادلات درجه دو، مثلثات، اعداد مختلط، لگاریتم، سری و دنباله؛ سیگما و پای، توابع خاص (تابع جزء صحیح، تابع ساین و …)، حد و رفع ابهام، مشتق و کاربرد آن، انتگرال و کاربرد آن، ماتریس و دترمینان می‌باشد. تعداد سوالات ریاضی این بخش حدود ۳۰ الی ۴۰ تا می باشد.

بخش هندسه آزمون

تعدا سوالات این بخش بسیار کم است، و در حدود ۵ الی ۱۰ سوال می‌باشد، اما دارای اهمیت بسیاری هستند. بیساری از شرکت‌گنندگان به دلیل کم بودن تعداد سوالات هندسه به آن توجه زیادی نمی‌کنند. در حالی که جواب دادن به این سوالات امتیاز خوبی در کسب موفقیت برای شما ایجاد می‌کند. مباحث هندسه آزمون شامل موارد زیر می‎باشند:

تعاریف اولیه، زاویه ها در خطوط موازی و مورب، زاویه ها در مثلث، ارتفاع، نیمساز و میانه، مثلث های خاص (مانند متساوی الاضلاع و …)، مساحت مثلث، تشابه مثلث ها، نامساوی های مثلث چند ضلعی ها و چهار ضلعی ها، متوازی الاضلاع و لوزی، مستطیل و مربع، ذوزنقه، دایره (زوایای داخلی و نسبت ها)، دایره (محیط و مساحت)، هندسه تحلیلی (فقط خط و دایره)، هندسه فضایی، بردارها.

بخش هوش آزمون

می‌توان گفت حدود ۵۰ درصد سوالات آزمون یوس متشکل از بخش سوالات هوش می‌باشد که حدود ۴۰ الی ۵۰ سوال است. سوالات هوش در آزمون سوی فصل‌بندی خاصی ندارد و هر دانشگاه از مدل‌های مختلفی برای طرح سوالات استفاده می‌کنند. بهتر است بدانید که سوالات بخش هوش دارای سطح سختی نمی‌باشد و شما می‌توانید به راحتی با کمی تمرین به تمامی سوالات پاسخ دهید. برای پاسخوگی راحت‌تر همه بخش‌های آزمون می‌توانید تست کتاب‌های پوزا و متروبل را بررسی کنید.

دوره های آمادگی آزمون YÖS آموزشگاه سها:

برای موفقیت هر چه بهتر در آزمون یوس باید از منابع و کلاس های آمادگی مناسب استفاده کنید. مباحث ریاضی و هندسه آزمون اکثراً به تمرین و تکرار زیادی نیاز دارد و استادی که بتواند روش های تست زنی را به شما یاد دهد.ما سعی کرده ایم با بررسی و جمع آوری نمونه سوالات یوس ۷ سال گذشته تمامی دانشگاه های ترکیه اقدام به برگزاری کلاس های آنلاین و حضوری یوس با بالاترین کیفیت ممکن کنیم.

لذا برای اطلاع از دوره های تخصصی آمادگی آزمون YÖS با ما در ارتباط باشید.

باسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم:)
ارتباط با ما👇👇
@bhz_st9
Top