آدرس آموزشگاه: ایران، آذربایجان شرقی،شهرستان مراغه،شیخ تاج،مجتمع دکترحسابی،طبقه سوم واحد2
شماره تماس: 37243734-041  واتس آپ: 09143209185

 

آزمون تومر چیست؟

واژه ی TOMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi، به معنی مرکز اموزش ترکی است . لازم به ذکر است که این ازمون یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کشور ترکیه برای زبان ترکی است.

این آزمون برای مراکز مختلف آموزشی، دانشگاه‌ها و… اهمیت زیادی دارد و میشود آن را  یکی از پیش شرط‌های ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه دانست، آن هم دانشگاه‌هایی که زبان تدریس آن‌ها ترکی استانبولی است.

هدف از برگزاری آزمون تومرسنجش سطح زبان ترکی متقاضیان است. به زبان ساده تر، این مدرک شبیه به مدارک آیلتس و تافل در زبان انگلیسی ست. همه ی افرادی که قصد کار، تحصیل یا تابعیت کشور ترکیه را دارند. باید این مدرک را داشته باشند که بر اساس نوع نیاز می توانند امتیاز های مختلفی را در آزمون TOMER کسب کنند که در ادامه درباره ی آن توضیح میدهیم.

آزمون TOMER شامل شش بخش است: Listening،Structure، Reading، Spoken Interaction، Spoken Production، Writing که دانش زبان ترکی استانبول متقاضیان را در همه ی جنبه ها به دقت می سنجد.

آزمون تومر برای چه کسانی نیاز است؟

۱-همه ی متقاضیان خارجی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های کشور ترکیه باید برای دریافت مدرک TOMER اقدام کنند. متقاضیان این مقطع برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبانی مانند MTU باید مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس را هم ارائه دهند.

۲– متقاضیان کار در ترکیه نیز باید مدرک TOMER را به محل کار خود ارائه دهند. تا از تسلط نسبی آن ها بر روی زبان ترکی اطمینان حاصل شود.

۳- افرادی که دوست دارند تابعیت کشور ترکیه را به دست آورند نیز باید در آزمون TOMER شرکت کنند.

نکته مهم : ذکر این مورد ضروری است که در بیشتر دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ی مدرک تافل و آیلتس نیز الزامی است . همچنین در مقطع دکتری هم همه ی دانشجویان ملزم به ارائه ی این مدارک هستند و باید به زبان انگلیسی کاملاً تسلط داشته باشند.

دسته بندی مدرک تومر و سطح های مختلف tomer

مدارک در دو نوع متفاوت ارئه میشوند :
دیپلما (Diploma) یا دیپلم
سرتیفیکا (Sertifika) یا گواهی نامه

دیپلما(Diploma)

اعتبار این مدرک مادام العمر است و با یک بار شرکت در آزمون TOMER تسلط شما به زبان ترکی استانبولی برای همیشه تائید می شود. دانشگاه های سرتاسر ترکیه مدرک دیپلم TOMER را برای ادامه تحصیل قبول دارند. افراد متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه باید حداقل نمره ی C1 را در این آزمون کسب کنند و افرادی که مایل به کار در ترکیه هستند، با کسب نمره ی C2 نیز می توانند در این کشور فعالیت کنند.

سرتیفیکا(Sertifika)

اعتبار این مدرک بین ۶ ماه تا ۲ سال است و در دوسطح مقدماتی و متوسط برگزار می شود. اعتبار گواهینامه ی مقدماتی ۶ ماه است و شرکت کننده در این آزمون باید نمره ی B2 را کسب کند تا بتواند گواهینامه ی متوسط را کسب کند که ۲ سال اعتبار دارد و باید حداقل نمره ی B1 را کسب کند. پس از پایان مدت اعتبار گواهی نامه، متقاضی باید برای تمدید اعتبار آن مجدداً اقدام کند.

همانطور که آزمون TOEFL توسط ETS برگزار می‌شود آزمون TOMER نیز توسط UTS که مخفف Uzaktan Turkce Sinavi است برگزار می‌گردد.

تومر ۶ سطح دارداز A1 تا C1 :
۱٫ سطح A1 “توانایی عمومی ارتباطات – مقابله با سوالات و پاسخ های ساده”.
۲٫ سطح A2 “دانش ابتدایی زبان – توانایی صحبت در مورد مباحث قابل پیش بینی”
۳٫ سطح B1 “دانش متوسط ​​از زبان – مقابله با برخی از شرایط غیر معمول، به عنوان مثال برای باز کردن یک حساب بانکی”
۴٫ سطح B2 “دانش خوب از زبان – توانایی توصیف طیف گسترده ای از موضوعات به عنوان مثال برای شرح مفصلی از یک مکان”
۵٫ سطح C1 “دانش بسیار خوب از زبان – قادر به مقابله با موضوعات و موضوعات غیر قابل پیش بینی است.”
۶٫ سطح C2 “آگاهی از زبان در یک سطح علمی، شاید بهتر از زبان مادری باشد.”

مراکز مرجع آزمون تومر

مرجع آزمون تومر مستقیما دانشگاه آنکارا است و تمامی کار‌های مربوط به برگزاری این آزمون اعم از ثبت نام، ارائه مدارک و نتیایج به دست همین دانشگاه صورت می‌گیرد. این مرکز برای توسعه این کار‌ها نمایندگی‌هایی را در کشور‌های مختلف جهان و شهر‌های مختلف کشور ترکیه و دیگر کشور‌ها داده تا آزمون تومر و همین طور امور مرتبط با آن برای همه افراد در همه جای دنیا قابل دسترس و اجرا باشد.

به دنبال این مسئله در کشور ترکیه و به خصوص شهر‌های توریستی و پرجمعیت که خارجیان بسیاری را میزبانی می‌کند مراکز بسیار زیادی وجود دارد که به آموزش زبان ترکی به روش تومر می‌پردازند. باید گفت که تنها مراکزی که زبان ترکی در آن‌ها با روش تومر و به صورت اصولی و معتبر به دانشجویان تدریس می‌شود همان مراکزی هستند که به دانشگاه آنکارا وابسته اند.

در کشور ایران نیز نمایندگانی از مرکز تومر وجود دارد که شرکت در این آزمون برای ایرانی‌ها نیز آسان‌تر شود، چرا که بخش زیادی از شرکتت کنندگان این آزمون را از ملیت ایرانی تشکیل می‌دهد. برای دسترسی به نشانی و مشخصات مربوط به هر کدام از نمایندگی‌ها در جای جای دنیا می‌توانید به سایت اختصاصی این مرکز رفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام :

دو قطعه عکس پرسنلی
کپی پاسپورت
در صورت عدم وجود پاسپورت، ترجمه شناسنامه به ترکی

هزینه شرکت در آزمون تومر :

نوع دیپلمای آزمون تومر چیزی حدود ۱۵۰ یورو
نوع سرتیفیکای آن نیط ۱۰۰ یورو

مراحل ثبت نام به صورت کلی :
در آزمون TOMER ثبت نام کنید. و هزینه ی شرکت در این آزمون را پرداخت کنید .
برای یادگیری زبان ترکی استانبولی هم می توانید به صورت خود آموز عمل کنید و هم در کلاس های آمادگی TOMER شرکت کنید. در هر صورت مرجع این آزمون کتاب های Hitit است. پس از پایان مجموعه ی این کتاب ها دانش آموزان به زبان ترکی استانبولی تسلط کامل پیدا می کنند.

زمان‌بندی کلاس ها و آزمون تومر

هر سطح از کلاس‌های تومر در هشت هفته (۱۶۰ ساعته) برگزار می‌شود. کلاس‌ها معمولا در نوبت صبح و یا بعد از ظهر و روزانه ۴ ساعت تشکیل می‌شود و در نهایت دانشجویان با گذراندن ۴۰ هفته و مجموع ۸۰۰ ساعت کلاس زبان و موفقیت در آزمون پایانی، مجاز به دریافت مدرک رسمی و معتبر تومر می‌گردند. در پایان هر یک از سطوح زبان ترکی آزمون تومر، دانشجویان از طریق سنجش عملکرد و یا گذراندن یک آزمون نهایی که شامل چهار مهارت اصلی درک مطلب شنیداری، درک مطلب خواندن، گفتاری و نوشتاری و مهارت جانبی گرامر می‌شود، ارزیابی می‌شوند.

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی آزمون تومر آنکارا، دوره‌های آموزش زبان ترکی استانبولی یا همان تومر در این مرکز رسمی به دو صورت فشرده (۱ ماهه، ۸۰ ساعته) و یا دوره‌های عادی (۲ ماهه، ۹۶ ساعته) برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که همچون تحصیل در کانادا و یا تحصیل در آلمان، کشور ترکیه نیز از حدنصاب سطح زبان ترکی برای ورود به دانشگاه‌های خود برخوردار بوده و بنابر قوانین دپارتمان پذیرش دانشگاه مربوطه، حداقل سطح TOMER B1 موردنیاز است.

اعتبار تومر در دانشگاه های ترکیه

مدارک آزمون تومر به دو نوع گواهی سرتیفیکا Sertifika و یا دیپلما Diploma تقسیم می‌شود که در ادامه به توضیح‌شان می‌پردازیم: آزمون تومر سرتیفیکا: این نوع از آزمون تومر شامل دریافت سرتیفیکیت سطح مقدماتی A2 ، سطح متوسط B2 و سطح پیشرفته C1 شده و دارای اعتبار دو ساله است. لازم به ذکر است که آزمون تومر سرتیفیکا نسبت به نوع دیپلما در بازه زمانی کوتاه‌تری قابل دستیابی است. آزمون تومر دیپلما: همانطور که در جدول بالا به شرح جزئیات این سطح از زبان ترکی استانبولی پرداختیم، دریافت مدرک سطح دیپلم آزمون تومر به معنی داشتن مهارت کامل زبان ترکی استانبولی بوده و از لحاظ اعتبار هیچگونه محدودیت زمانی ندارد.

بنابر اطلاعات وبسایت تومر، افراد شرکت کننده در آزمون تومر در صورت گرفتن نمره زیر ۵۰ امکان دریافت مدرک تومر را نخواهند داشت و برای سایر نمرات آزمون تومر نیز مدارکی با سطوح مختلف صادر می‌شود که به شرح زیر است:

با کسب مجموع نمره ۵۰ تا ۵۹ فرد موفق به دریافت مدرک سطح A2 آزمون تومر می‌شود
با کسب مجموع نمره ۶۰ تا ۶۵ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B1 آزمون تومر می‌شود
با کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B2 آزمون تومر می‌شود
و با کسب مجموع نمره ۷۱ تا ۱۰۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح C1 آزمون تومر می‌گردد
از این رو مدارک نهایی سرتیفیکا Upper-intermediate و یا Diploma آزمون تومر همچون سایر آزمون‌های زبان معتبر دنیا مورد تائید دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه بوده و متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور باید علاوه بر قبولی در امتحان ورودی کنکور ترکیه، از یکی از مدارک نهایی آزمون تومر برخوردار باشد. مدرک دیپلم آزمون تومر نه تنها برای ورود به دانشگاه‌های این کشور، بلکه برای ورود به بازار کار و استفاده از مزیت کار حین تحصیل در ترکیه، موضوعی مهم و مورد نیاز برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در این کشور تلقی می‌شود.

منابع آزمون TÖMER

دو آزمون معتبر در زبان ترکی استانبولی، آزمون TÖMER و YOS هستند. اگر قصد دارید برای تحصیل یا کسب و کار به ترکیه مهاجرت کنید، باید آزمون TÖMER را با موفقیت بگذارنید و نمره قابل قبولی در آن کسب کنید. این آزمون برای مهارت های عمومی زبان ترکی استانبولی طراحی شده است

در ایران دوره های آمادگی آزمون TÖMER شامل آموزش و تمرین مهارت های خواندن، نوشتن، گرامر و مکالمه به زبان ترکی استانبولی است. معمولا این دوره ها ۴۲ جلسه هستند و با توجه به سطح علمی و نیاز زبان آموز تغییر می کنند. در انتهای هر دوره، سوالات دوره های گذشته آزمون TÖMER در اختیار زبان آموز قرار می گیرد و می توانند دانش و میزان آمادگی خود را برای این آزمون محک بزنند.

برخلاف آزمون های بین المللی دیگر مثل IELTS، آزمون TÖMER تاریخ انقضا ندارد و دارای اعتبار و ارزش دائمی است. به همین دلیل اگر یک بار این مدرک را با نمره عالی کسب کنید، همیشه مورد قبول کشور ترکیه و دانشگاه های این کشور خواهد بود.

اصول آزمون تومر این است که در دو مرحله کتبی و شفاهی انجام می شود. برای قبولی در این آزمون باید از سقف نمره که ۱۰۰ است، حداقل ۷۰ امتیاز کسب کنید.

آزمون تومر پنج بخش اصلی دارد:

مهارت مکالمه در زبان ترکی استانبولی که یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های آن است
مهارت شنیدن در زبان ترکی استانبولی
مهارت گرامر در زبان ترکی استانبولی
مهارت خواندن و درک مطلب در زبان ترکی استانبولی
مهارت توضیحات کتبی و شفاهی در زبان ترکی استانبولی
در تمام سطوح آزمون از «آ یک» تا «ج یک» بخش بندی هایی صورت گرفته و در سه بخش شنیداری، گرامر و نوشتار، ۲۷ سوال طرح شده است. دو بخش مهم تر، یعنی مکالمه و مهارت خواندن، درک مطلب و انشای شفاهی و کتبی، تعداد سوالات متغیر است.

مدت زمان کلی آزمون TÖMER حدودا ۱۶۵ دقیقه است.

در این آزمون برای اینکه بتوانید نمره قبولی کسب کنید باید در تمام مراحل حداقل ۵۰ درصد سوالات را به درستی پاسخ بدهید.

نمره این آزمون در چهار سطح دسته بندی می شود

سطح A1 و A2 (مقدماتی) برای داوطلبانی که امتیاز آن ها ۵۹-۵۰ است.
سطح B1 و B2 (متوسطه) برای داوطلبانی که امتیاز آن ها ۷۰-۶۰ است.
سطح C1 و C2 (پیشرفته) برای داوطلبانی که امتیاز آن ها ۱۰۰-۷۰ است.
همچنین باید به این نکته اشاره کنیم به کسانی که امتیاز آن ها زیر ۵۰ است، مدرکی اعطا نمی شود.

با توجه به اینکه سطح سوم بالاترین و باارزش ترین سطح نمرات در این آزمون است و تسلط کامل شما روی این زبان را تضمین می کند، برای پذیرش در دانشگاه های معتبر ترکیه باید سطح C1 را با موفقیت سپری کرده باشید.

 

بنابر تجربه کارشناسان پذیرش تحصیلی گروه سها، از آنجایی که اکثر افراد به قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه در کلاس و آزمون تومر شرکت می‌کنند، بهتر است که برای دستیابی به نتیجه‌ای بهتر و سریع‌تر، این دوره را در کشور مقصد یعنی ترکیه بگذرانند.
بدین منظور فرد می تواند از طریق نمایندگی‌های مجاز کالج‌های معتبر ترکیه نسبت به دریافت کارت اقامت تحصیلی و ثبت‌نام در کلاس‌های اصلی تومر (با ظرفیت ۱۵ تا ۲۵ نفر دانشجو) در شهرهای ترکیه اقدام نموده و با قرارگیری در محیط بومی، علاوه بر امکان اخذ سریع‌تر مدرک تومر، خود را برای مراحل بعدی ادامه تحصیل در این کشور توریستی و رو به رشد آماده نمایند.

کارشناسان پذیرش تحصیلی گروه سها با برخورداری از نمایندگی قانونی برترین دانشگاه‌ها و کالج‌های ترکیه، در کمترین زمان ممکن بهترین گزینه‌های ثبت‌نام و شرکت‌ در کلاس‌های پیش نیاز دانشگاه از جمله آزمون تومر را در پیش روی شما قرار داده و در مسیر تحصیل، کار و زندگی در ترکیه قدم به قدم همراه شماست.

ارتباط با ما👇👇
@bhz_st9
Top